• Aleksandra Bosak

Przetwory nie tylko od babci


Wielu z nas zapytanych o to, jak zrobić dżem, pewnie nie miałoby pojęcia, jak się tego zadania podjąć. Gdyby zapytać się wielu z nas jak zrobić dżem malinowy pewnie mało kto wiedziałby jak to zrobić. Pasteryzowanie kojarzy nam się raczej ze słoiczkami przetworów od babci albo kupnymi produktami. Jednak w tej tradycyjnej metodzie przetwarzania żywności kryje się wielka moc! Kto z nas nie chciałby cieszyć się pysznym musem malinowym w środku zimy czy też szybkim daniem ze słoika, gdy brakuje czasu na gotowanie?


Czym jest właściwie pasteryzacja?

Jest to proces podgrzewania przetworów w wysokiej temperaturze. Niszczymy w ten sposób znajdujące się w produktach drobnoustroje lub enzymy, które przyczyniają się do ich zepsucia.


Co można pasteryzować?

Ogólna zasada mówi, że pasteryzować można dania płynne lub półpłynne.Oznacza to, że w słoiczkach jak najbardziej możemy zamykać gulasze, ketchupy, sosy, zupy i oczywiście dżemy oraz musy owocowe. Jeśli z powodu pracy czy nauki masz mało czasu możesz przygotować trochę więcej obiadu, a następnie go zapasteryzować i cieszyć się szybkim domowym posiłkiem. Nie wiesz, co zrobić z zaczynającymi się już psuć owocami? Maliny, jagody, czy truskawki możesz zagotować z cukrem- jeśli lubisz gęstsze przetwory, dodaj żelatyny- a następnie przełożyć do słoików. Takie przetwory nie potrzebują długiej obróbki termicznej. Z obitych jabłek możesz zrobić pyszne musy z cynamonem, a z miękkich pomidorów ketchup lub krem.


Jak pasteryzować?

Choć cały proces nie jest trudny, należy przyłożyć do niego sporo uwagi, aby nasze przetwory nie zepsuły się. Poniżej zamieszczam sposób pasteryzacji w kilku krokach, jednak pamiętaj że każdy produkt jest inny i długość pasteryzacji może się różnić.


1. Słoiki porządnie wymyj i wyparz wrzątkiem lub wypraż w piekarniku (wstaw do zimnego piekarnika i nagrzej do tem. 120-130 stopni).


2. Przełóż przetwory do osuszonych słoików, pozostawiając 2-3 cm wolnej przestrzeni od krawędzi.


3. Pasteryzuj w piekarniku: Ułóż słoiki

na blaszce i włóż do zimnego piekarnika. Nagrzej do 120-130 stopni i piecz od 30 do 60 minut w zależności od produktu (najmniej czasu potrzebiją przetworu słodkie i owoce, a najwięcej kwaśne i warzywne).

LUB

3. Pasteryzuj w garnku: przełóż słoiki do garnka wyłożonego ściereczką tak, aby się nie stykały. Zalej wodą i gotuj przez około 20min.


4. Wyjmij słoiki z piekarnika lub garnka i ułóż je do góry dnem.


5. Gdy słoiki ostygną naklej na nie etykietki z nazwą przetworu i datą przygotowania i schodaj w chłodne, zacienione miejsce. Takie przetwory możesz przechowywać nawet rok!