• Aleksandra Bosak

Jak mrozić? - przetwarzanie żywności

Zaraz pod naszą kuchenną lodówką znajduje się często pomijane i niedoceniane przez nas urządzenie - zamrażarka. W wielu przypadkach poza opakowaniem lodów i paczką pierogów nie znajduje się tam nic więcej. Mrożenie ma jednak ogromny potencjał, który (mam nadzieję) pomogę Wam dzisiaj odkryć.


Co można mrozić?

Wszystko! No, prawie wszystko. Do mrożenia nadaje się mięso, większość owoców i warzyw, dania gotowe, jak również zioła. Dlatego myślę, że dużo łatwiej będzie powiedzieć czego lepiej nie mrozić. Poniżej znajdziecie listę produktów, których nie warto próbować wkładać do zamrażarki.

WARZYWA: warzywa cebulowate, pomidory, ogórki, sałata, rzodkiewka, gotowane ziemniaki.

OWOCE: cytrusy, arbuzy, winogrona.

DANIA GOTOWE: ugotowany ryż i makaron, sałatki z majonezem, ciasta z galaretką, ugotowane jajka.


Jak mrozić?

Niestety, nie ma uniwersalnego sposobu mrożenia wszystkich produktów. Ogólnie można jednak powiedzieć, że nie wolno mrozić rozmrożonych już wcześniej produktów, a temperatura w zamrażarce nie powinna być wyższa niż -18 stopni.


Chleb:

Chleb najlepiej mrozić w kromkach lub po połowie bochenka, aby w każdym momencie móc wyjąć jedynie tyle ile jest nam potrzebne. Nie należy go rozmrażać w mikrofali, lepiej włożyć do pieca, tostera lub rozmrozić na patelni.


Warzywa:

  • Aby warzywa takie jak groszek, fasolka szparagowa, szczaw, jarmuż i szpinak nie straciły swoich właściwości należy je przed mrożeniem zblanszować. Blanszowanie to nic innego jak wrzucenie na wrzącą wodę na 1-2 minuty. Tak przygotowane warzywa po rozmrożeniu będą miały lepszą konsystencję.

  • Warzywa korzenne najlepiej pokroić, a następnie obgotować. Gdy całkowicie ostygną, należy je osuszyć i tak przygotowane mrozić.

  • Paprykę, bakłażana, cukinię warto pokroić w kostkę.

  • Dynię można mrozić na dwa sposoby: jako pure (upieczona i zmiksowana dynia), lub surowa pokrojona w kostkę.Owoce:

  • Owoce przed zamrożeniem należy zawsze umyć, obrać i dobrze wysuszyć.

  • Śliwki, morele i inne owoce pestkowe należy pozbawić pestki.

  • Owoce można mrozić w postaci musów (zmiksowane banany, maliny czy pieczone jabłka stanowią świetną bazę do koktajli)


Mięso:

przed zamrożeniem dobrze jest pokroić na mniejsze kawałki i w przypadku świeżej ryby wypatroszyć. Pamiętaj także, aby opisać je datą przydatności do spożycia!


Dania gotowe:

Dania gotowe, takie jak sosy mięsne, gulasze, buliony, zupy, burgery czy ciasta mogą stanowić świetną bazę na szybki obiad w ciągu tygodnia lu wspaniały deser na wizytę niespodziewanych gości. najlepiej zamrozić je w słoikach lub plastikowych pudełkach i od razu podzielić na mniejsze porcje.


Pamiętaj, że zamrożone produkty także mają swoją datę przydatności do spożycia. Dobrym sposobem jest przy każdym włożonym produkcie umieszczać datę zamrożenia, albo na drzwiach od zamrażarki robić listę przebywających w niej produktów, z datą włożenia.