• Igor Dziurdzik

Jak przechowywać żywność?

W moim poprzednim artykule wspomniałem, że warunkiem długiego życia naszych produktów jest odpowiednie przechowywanie ich. Dzisiaj przyszła pora na rozwinięcie tej myśli.


Niestety każdy produkt należy przetrzymywać w trochę inny sposób. Niemniej prawie zawsze zamknięcie ich w jakimś opakowaniu pomoże zachować dawne właściwości. Dopływ świeżego powietrza do żywności to zazwyczaj główny powód jej psucia (niektóre owoce i warzywa się od tej zasady wyłamują). Bardzo dobrym pomysłem jest zainwestowanie (naprawdę niewielkiej sumy) w pakowanie próżniowe. Ta metoda pozwala wydłużyć życie produktów nawet 4-5 razy! Warto tak pakować w szczególności mięsa, ryby, owoce suszone, kawę oraz herbatę. Dobrze jest też zaopatrzyć się w pare najzwyklejszych klipsów, dzięki którym zamkniemy otwarte płatki, orzechy, chipsy lub innego rodzaju przekąski i zabezpieczymy je przed wyschnięciem. Nie zapominajmy też o naszym chlebie. Warto znaleźć mu jakieś miejsce w kuchni, na przykład w chlebaku:)


Choć mięso pakowane próżniowo wytrzyma dłużej, to nie możemy zapominać, że konieczne jest przechowywanie go w lodówce. Brak powietrza nie zastąpi nam niskiej temperatury. Większość produktów mlecznych również należy włożyć do lodówki i to jeszcze przed otwarciem. Na szczęście mleko można włożyć już po napoczęciu. Czasami nawet produkty, których nie trzeba trzymać w chłodzie, podziękują nam, gdy włożymy je do lodówki. W kwestii chłodzenia pozostał nam jednak jeszcze jeden aspekt, mianowicie różnice między temperaturami w środku lodówki. Na górnych półkach jest ona wyższa niż na dolnych i dlatego tam przechowywujemy nabiał. Mięso natomiast najlepiej trzymać na dole. Oczywiście zalecenia te mają sens tylko, jeśli ustawimy odpowiednią temperaturę w urządzeniu, najlepiej między 4-8 stopni.


Owoce, takie jak jabłka i banany, wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie, więc należy przechowywać je z dala od innych owoców. Do lodówki nie należy wkładać owoców egzotycznych, ponieważ te nie lubią niskich temperatur, natomiast świetnie odnajdą się t am jabłka, cytryny, arbuzy i owoce jagodowe (maliny, truskawki itp.). Niestety, zbyt niska temperatura może uszkodzić szczególnie te ostatnie, więc znajdźmy dla nich miejsce na górnych półkach. Bardzo ważne w przechowywaniu owoców jest, aby starać się trzymać je całe, a nie np. pokrojone oraz by usuwać okazy uszkodzone lub przejrzałe, bo te przyspieszają psucie się innych. Usuwać to znaczy zjeść. Nie wyrzucajmy owoców tak długo jak naprawdę nie są zepsute, a gdy to się już stanie, nie zapominajmy o

kompostownikach.


Powstrzymywanie wilgoci to kolejny bardzo ważny element prawidłowego przechowywanie żywności. Dodanie ziarenek ryżu do soli zapobiega zlepianiu się jej w grudki, ale z ryżem lub cukrem w jednym opakowaniu można trzymać więcej produktów jak np. ser żółty. Papierowe opakowania też wchłaniają wilgoć dlatego w nich należy trzymać produkty takie jak grzyby. Papierem warto też wyłożyć skrzynki, w których będziemy trzymać owoce, a jeśli planujemy przechowywać np. ciastka lub inne wyroby cukiernicze, najlepiej robić to w kartonach.


To tylko kilka ze sposobów na przetrzymywanie żywności i nie sposób opisać tu wszystkich, szczególnie, gdy dotyczą one pojedynczych produktów. Oczywiście pewnie zauważyliście, że nie wspomniałem tu o mrożeniu czy kiszeniu, ale o przechowywaniu pożywienie długoterminowo opowiemy w niedalekiej przyszłości. Stay tuned!