• Antoni Iwan

Ile marnuje przeciętny Lach?Gastronomia liczb

Przez wszelkiego rodzaju artykuły naukowe przewijają się liczby. Czy to dane zebrane w diagramie kołowym, czy też statystyczne prognozy albo procentowy udział grupy ludzi w konkretnym przedsięwzięciu. Określenie rzędu wielkości czy częstotliwości jakiegoś zjawiska jest kluczowe dla zrozumienia go przez szersze grono odbiorców. Liczby zaś wspomagają naszą wyobraźnię, bo żeby zrozumieć, jaką długość reprezentuje 100 metrów, sięgamy myślą do olimpijskiej bieżni, a analizując wartość siły 50000N wyobrażamy sobie windę, w której stoi 50 osób. Podobnie w naszych poprzednich artykułach podawaliśmy dane w celu zobrazowania skali problemu marnowania żywności. Były one jednak rozproszone po wielu wpisach, więc aby ułatwić ich zrozumienie zbierzemy je tutaj, odpowiadając jednocześnie na pytanie: Ile marnuje się w Polsce?


Za moich czasów…

Temat marnowania żywności coraz częściej pojawia się na ustach Polaków i Polek, jednak badań statystycznych, które mogłyby pomóc zrozumieć sedno problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązania od 2006 roku się nie przeprowadza. W związku z powyższym, niełatwo jest znaleźć informacje z pewnego źródła, a nawet te, do których można się dokopać, są niepełne i pozwalają jedynie w przybliżeniu wyobrazić sobie faktyczny stan rzeczy. Z danych zebranych przez Parlament Europejski w latach 2010-2012 jasno wynikało, że Polacy nie mają najmniejszego problemu z wyrzucaniem jedzenia, plasując się pod tym względem na 5. miejscu w Unii Europejskiej ze średnią 247 kg zmarnowanej żywności przypadającej na każdego obywatela w ciągu roku, co jest 70 kg nadwyżką względem europejskiej średniej. Oznacza to, że jako naród trwoniliśmy 9 mln ton rocznie, a zatem ponad 10 % w skali całej wspólnoty UE, stanowiąc zaledwie 7,5 % jej obywateli. W przeliczeniu na pieniądze wygląda to następująco: w skali roku wyrzucamy równowartość miesięcznej pensji, a cała Unia Europejska marnuje rocznie żywność o wartości przekraczającej 140 mld euro, czyli niemal 17 razy tyle, ile Polska wydaje na program „500+”.


Utonąłbyś w ziemniakach!

Nowsze badanie prowadzone w ramach projektu PROM w latach 2018-2021 napawają optymizmem, gdyż wynika z nich, że Polska jako naród marnuje już „tylko” 4,8 mln ton żywności rocznie. Nie jest to jednak wcale powód do dumy, ponieważ przekłada się to na około 153 kg wyrzuconego jedzenie w każdej sekundzie każdego dnia przez cały rok. W takim tempie można by ziemniakami napełnić duży kontener na śmieci w przeciągu 2 sekund. To również tak, jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba. Spośród wspomnianych powyżej 4,8 mln ton, aż 60 % pochodzi z gospodarstw domowych. Kolejne pod względem procentowego udziału są przetwórstwo i produkcja rolnicza, po 15 % każde.


Koronawirus – zmiana na lepsze?

Interesujące dane dotyczące marnowania żywności w czasie pandemii zabrały będące patronem naszego projektu Banki Żywności. Jak się okazuje, Covid-19 zmusił ponad jedną czwartą społeczeństwa do zmiany swoich nawyków zakupowych. Spośród tych osób, aż 82 % chodzi do sklepu rzadziej, a 50% decyduje się na większe zakupy. Wzrósł odsetek osób, które przed udaniem się do marketu sporządzają listę zakupową, ale mimo to 10 % częściej zdarza się robić zakupy „za duże”, których część kończy w koszu.


Wnioski

Podsumowując, skala problemu nie jest łatwa do zdefiniowana. Badania przeprowadzone w różnych latach znacznie się różnią, a z powodu braku regularności w zbieraniu danych ciężko jest wyciągnąć właściwe wnioski. W jednej kwestii wszyscy są jednak zgodni –bez względu na źródło, liczby są przerażające i potrzebna jest zmiana. Właśnie dlatego obniżenie o połowę skali marnotrawstwa żywności do roku 2030 znalazło się wśród 17 najważniejszych celów rozwojowych ONZ.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wywiad z freeganką

,, [...] stereotyp – że freeganie jedzą zgniłe jedzenie ze śmietników. To wcale nie jest prawdą, bo my nie jemy zepsutej żywności. Mamy nosy, oczy i smak jak wszyscy inni i potrafimy ocenić, czy coś s