• Antoni Iwan

Freeganizm, czyli jak jeść za darmo

W naszym projekcie postanowiliśmy przeciwstawiać się nadmiernej konsumpcji oraz marnowaniu żywności poprzez uświadamianie społeczeństwa oraz prezentowanie alternatyw umożliwiających zmianę przyzwyczajeń. Są jednak tacy, którzy ów sprzeciw wnieśli o poziom wyżej , wypowiadając wojnę nie tylko konsumpcjonizmowi, ale i całemu systemowi kapitalistycznemu. Freeganie to ludzie prowadzący bardzo interesujący styl życia polegający na ograniczaniu udziału w konwencjonalnej ekonomii. Nazwa może być jednak nieco myląca, bo choć pochodzi od angielskich słów: free – darmowy; veganism – weganizm, to będąc freeganinem nie zawsze trzeba rezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. Na czym to zatem polega?


Założenia freeganizmu są wprawdzie dalekosiężne, jednak ich realizacja, jak się okazuję, opiera się na dwóch całkiem niezłożonych zadaniach. Z jednej strony mowa tu o zagospodarowywaniu opuszczonych miejsc, tzw. squattingu, którego przykładem jest wspomniana już przez nas kiedyś paryska restauracja „The Freegan Pony”. Z drugiej o przeszukiwaniu śmietników przy bazarach czy supermarketach w poszukiwaniu dobrej jeszcze żywności. Z relacji osób, które postanowiły się w to zaangażować dowiemy się, że żywnością, którą inni uznali za już zepsutą lub niezdatną do spożycia, można bardzo prosto zaspokoić również te bardziej wyrafinowane potrzeby naszego podniebienia.


Oczywiście nie dla wszystkich przebieranie w wyrzuconej żywności wydaje się atrakcyjną czy higieniczną opcją, jednak freeganie wychodzą naprzeciw takim stereotypom. Jedzenie przez nich pozyskiwane znajduje się najczęściej w uprzednio przygotowanych przez sprzedawców koszach, które nie przypominają wcale altan śmietnikowych, które większość z nas przywołują na myśl, gdy usłyszy o freeganizmie. Warto przełamać swoje wyobrażenia na ten temat i wykształcić kompletnie inną opinię o takim stylu życia- chodzi przecież o naprawdę szczytny ideały i ochronę naszej planety. A kto wie, być może po zapoznaniu się z obrazem współczesnego freetarianizmu okaże się, że to coś dla Ciebie?