• Igor Dziurdzik

Czym różni się data ważności, a data przydatności do spożycia?



Jednym z nawyków, który jako Najedzeni z zapałem promujemy, jest sprawdzanie daty ważności produktów przed zakupem, głównie nabiału oraz wyrobów mięsnych. W dzisiejszym wpisie omówimy szerzej, jakie daty możecie znaleźć na opakowaniach i co one oznaczają.


Datę przydatności do spożycia znajdziemy zazwyczaj na produktach suchych (przyprawy, mąka) i konserwach.

“Najlepiej spożyć przed: “ to standardowa formuła, która wskazuje, że mamy

do czynienia właśnie z datą przydatności do spożycia. Termin ten wyznacza granicę, do której produkt powinien posiadać te same właściwości, jak gdy “wyjeżdżał z fabryki”. Po jej upływie może zmienić się smak, kolor, aromat, ale produkt dalej można bezpiecznie spożyć lub zużyć w jakimś przepisie. Oczywiście po jakimś czasie każda żywność ulegnie zepsuciu, ale zazwyczaj im dłuższa data przydatności, tym później to nastąpi.


Inaczej wygląda sprawa z datą ważności.

Po jej upływie spożycie produktu staje się niebezpieczne i robienie tego to gra w ruletkę z bólem brzucha (w najlepszym przypadku). Tę datę rozpoznamy zazwyczaj po frazie “Należy spożyć do: “, a spotkamy głównie na nabiale i produktach mięsnych. Pamiętajmy, że nawet jeśli przeterminowana żywność po otwarciu wygląda dobrze, to już mogą się w niej rozwijać niebezpieczne dla naszego organizmu bakterie.


Nie można pominąć też faktu, że daty te są aktualne tylko, gdy odpowiednio przechowujemy produkty, a np. wystawienie na słońce większości z nich skutkuje szybszym zepsuciem. Na opakowaniu obok daty ważności/przydatności powinna znajdować się również informacja o tym, w jakich warunkach (np. w jakiej temperaturze) należy dany wyrób przechowywać. Są oczywiście sposoby na wydłużenie przydatności/ważności do spożycia, ale je omówimy już w innym wpisie.


Na końcu warto dodać, że wiele sklepów oferuje w promocji produkty, którym któraś z tych dat niedługo minie. Jeśli planujemy spożyć coś np. tego samego dnia, to jest to dobry sposób, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.